Čo má spoločné ženšen, ginko biloba alebo zelený čaj? Vo všetkých troch prípadoch ide o prírodné nootropikum, ktoré pomáha zlepšiť okrem iného pamäť a koncentráciu. Nie sú to však jediné tri látky s daným účinkom. Predstavíme si ešte ďalšiu trojicu prírodných pomocníkov na zlepšenie kognitívnych schopností.
Prinútiť pracovať svoj mozog na 100% je častokrát otázkou disciplíny a cviku. Niekedy však ani silná vôľa nestačí. Pomôcť zlepšiť kognitívne schopnosti však môžu aj tzv. prírodné nootropiká.
Čo sú prírodné nootropiká?
Prírodné nootropiká sú látky a zlúčeniny, ktoré pomáhajú zlepšovať kognitívne funkcie. Používajú sa naprieč celým svetom na zvýšenie kreativity, sústredenia alebo pamäti. Zároveň pomáhajú znižovať stres, únavu a vplývajú na celkovú pohodu. Prírodné nootropiká sú protipólom syntetických nootropických doplnkov. Tie pozná ľudstvo necelých 50 rokov.
Za ich objavením stojí rumunský chemik Dr. Corneliu Giurgea, ktorý v roku 1972 objavil látku piracetam. Tá je považovaná za prvé syntetické nootropikum. Používa sa dodnes napríklad na liečbu poruchy mozgovej činnosti. Za uplynulé polstoročie farmaceutické firmy vyvinuli celú radu ďalších syntetických nootropických doplnkov, ktoré sa používajú napríklad na liečbu ADHD (hyperaktivita) alebo narkolepsie (náhle návaly ospalosti počas dňa).
Ako sme spomínali vyššie, ich opakom sú práve prírodné nootropiká. Tie teda nevznikli umelo v laboratóriách, ale celkom prirodzene v rámci prírody. Navyše sú oveľa staršie než ich syntetický súrodenec. Ľudstvo ich pozná už celé stáročia.
História prírodných nootropík
Prvé prírodné nootropiká sa používali pravdepodobne v starovekej Číne. Viacero prvkov ako je ginkgo biloba alebo zelený čaj, o ktorých si ešte budeme hovoriť, sa v tradičnej čínskej medicíne používa na liečbu rôznych ochorení. Číňania síce v tom čase zrejme primárne nevyhľadávali nootropické vlastnosti týchto látok, ale to je pre nás iba dobrá správa. Väčšina prírodných nootropík teda nepôsobí lokálne na jednu časť tela, ale komplexne vplýva na celé zdravie.
Číňania však neboli jediní, kto objavil silu prírody. Napríklad starovekí Gréci a Rimania používali rôzne bylinky na posilnenie svojho zdravia a zníženie stresu. O niekoľko storočí neskôr v Škandinávii konzumovali Vikingovia Rozchodnicu ružovú ako prevenciu voči únave.
Predstavme si však šesť základných nootropík, ktoré pomáhajú zlepšovať pamäť a koncentráciu.
Ženšen
Ženšen sa podľa spisovnej slovenčiny volá Všehoj ázijský a tento názov je naozaj trefný. Koreň z tohto zhruba 60 cm vysokého trváceho kra má v medicíne všestranné využitie. Podporuje imunitu, rekonvalescenciu a tvorbu krvi. Má antimutagénny, protizápalový a protirakovinový účinok.
Z nootropického hľadiska má tiež svoju dôležitú úlohu. Pomáha zlepšovať mentálnu výkonnosť, zvyšovať odolnosť voči stresu a náročným vonkajším podmienkam.
Ginkgo biloba
Ginkgo biloba patrí medzi jedny z najdlhšie existujúce druhy stromov na svete. Extrakt z jeho listov podporuje prekrvenie mozgu a končatín (pomáha rozťahovať cievy). Ďalej zlepšuje prenos nervových signálov, čím zlepšuje pamäť a celkovo kognitívne funkcie. Slúži tiež ako prevencia a podporná liečba Alzheimerovej choroby.
Zelený čaj a l-theanín
Zelený čaj je prírodný zdroj účinnej látky známej ako l-theanín. Viacero výskumov dokázalo, že táto látka zvyšuje pozornosť a sústredenie, zlepšuje reakčný čas a spánok. Zároveň pomáha uchovávať a obnovovať nervové bunky viacerými cestami. Okrem toho dodáva energiu a potláča fyzickú aj psychickú únavu.
Niektorí biohackeri užívajú l-theanín spoločne s kofeínom. Dochádza tak k synergickému účinku najmä v oblasti sústredenia a pozornosti.
Rozchodnica ružová
Rozchodnica ružová (lat. rhodiola rosea) patrí k veľmi cenným liečivým rastlinám. Okrem toho sa však zvykne pestovať aj kvôli svojej estetickej funkcii. Jej prirodzený domov sa nachádza v strednej Ázii a hornaté časti Európy.
Na liečebné účely sa používa koreň, ktorý má po prerezaní svetložltú farbu. Pomáha regenerovať celý organizmus a posilňovať imunitu. Je to silný antioxidant, ktorý navyše pôsobí proti stresu a depresii. Okrem toho posilňuje funkciu srdcového svalu a má kardioprotektívne účinky.
Ako prírodné nootropikum pôsobí proti únave, zvyšuje fyzický výkon a zlepšuje duševné funkcie.
Bakopa drobnolistá
Bakopa drobnolistá ((lat. Bacopa monnieri) je trvalka, ktorá sa zvykne používať najmä ako akváriová rastlina. Jej využitie však siaha ďalej než je len estetický doplnok k rybám v akváriu. Táto drobná plazivá rastlina je súčasťou Ajurvédskej medicíny už zhruba 3000 rokov a používa sa liečbu epilepsie a astmy.
Moderné výskumy preukázali jej nootropické vlastnosti spojené so zvýšenou schopnosťou učiť sa a zlepšením pamäte. Okrem toho podporuje koncentráciu a zlepšuje kvalitu spánku, pretože uvoľňuje svaly a nervy. Taktiež pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi.
Levia hriva
V našich končinách je Levia hriva alebo koralovec ježovitý známejšia skôr pod anglickým názvom lion’s mane. V tomto zozname ide o jediného zástupcu z radov húb. Je vysoko cenená v tradičnej čínskej medicíne. Používa sa ako doplnok pri liečbe napríklad Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe.
Zároveň dokáže opravovať neuróny v mozgu a podporuje rast nových. Vďaka tomu pomáha zvyšuje schopnosť učiť sa a zlepšuje pamäť. Ako prírodné nootropikum potláča symptómy depresie, úzkosti a podráždenosti.
Prírodné nootropiká poskytnú plnohodnotnú alternatívu voči syntetickým nootropickým doplnkom. Okrem zlepšenia kognitívnych funkcií majú ešte jednu výhodu. Väčšina z nich pôsobí aj na ďalšie časti organizmu, nie len na mozog. Nie je teda prekvapením, že sa dostávajú do čoraz väčšej pozornosti ľudí. A to je len dobre.Čím viac sa totiž bude o nootropikách ako prírodných výživových doplnkoch hovoriť, tým väčší dôraz budú klásť vedci na overenie účinkov jednotlivých rastlín. Definitívne sa tak vylúčia tie, ktoré nefungujú a rozšíri sa využívanie overených látok.