Search
Generic filters
nootropika-a-kofein-min

Synergický efekt nootropík a kofeínu znásobuje ich kladný účinok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Všetci dobre poznáme tú úžasnú vôňu čerstvo pripravenej kávy, ten dokonalý pocit záplavy energie a dobrej nálady, ktorý v nás jedna šálka dokáže vyvolať. Ako je to možné? Čo sa vlastne deje v našom tele a v našom mozgu? Je konzumácia kofeínu bezpečná? Akú úlohu v tom všetkom hrajú nootropiká?

Kofeín je považovaný za nootropikum, keďže jeho užívanie dopomáha skracovať reakčný čas našej mysle, zlepšuje pamäť a náladu a stimuluje vylučovanie dopamínu (hormónu šťastia a motivácie).

Prečo však niektorí ľudia po nadmernej konzumácii kofeínu pociťujú nepriaznivé účinky ako nervozita, stres, roztržitosť, búšenie srdca či dýchavičnosť? 

Účinky kofeínu totižto závisia od prítomnosti iných látok, ktoré ovplyvňujú jeho dopad na ľudské telo. Pre jednoduchšie pochopenie odlišnosti jeho účinkov je ideálne načrtnúť rozdiel medzi dvoma značne populárnymi povzbudzujúcimi nápojmi.

Rozdiel medzi espressom a zeleným čajom

Na to, aby človek dorovnal množstvo kofeínu obsiahnuté v šálke 1 espressa, potreboval by vypiť približne 2,5 šálky zeleného čaju. Konkrétne v štandardnej 44ml dávke stredne silného espressa je obsiahnutých približne 77 mg kofeínu. Na rozdiel od espressa 200ml šálka zeleného čaju obsahuje približne 30 mg kofeínu, čo znamená že na dorovnanie obsahu kofeínu by jednotlivec potreboval vypiť viac ako pol litra zeleného čaju (2,5 čajového vrecúška).

Výhodou zeleného čaju je však jeho blahodárne pôsobenie na pamäť, sústredenie a relaxáciu. Tieto prokognitívne účinky zeleného čaju má na svedomí nootropická zložka L-Theanín. Kombinácia kofeínu a L-Theanínu v čajových lístkoch prináša telu nával energie bez zbytočného rozptýlenia a nervozity.

Je teda možné vyvodiť záver, že zatiaľ čo espresso jednoznačne vyhráva obsahom kofeínu, zelený čaj má výhodu v pomere kofeínu a L-theanínu, ktoré vytvárajú účinný synergický efekt, avšak obsah týchto zložiek je skromnejší, preto si vyžaduje zvýšenú konzumáciu. Podstatné je spomenúť, že L-theanín nie je jediným nootropikom, ktoré pôsobí synergicky a dokáže vhodne kompenzovať nižšie uvedené nedostatky kofeínu.

Kofeín – najobľúbenejší, ale nie dokonalý

Aj keď stále ide o najznámejší a najdostupnejší stimulant na svete, s nespočetným množstvom pozitívnych vlastností ako tvorivosť, duševná sviežosť, nával energie, pocit šťastia, kvalitnejší výkon, kofeín má aj radu nevýhod ako napríklad:

 1. Narušenie prirodzeného spánkového rytmu človeka

Počas dňa sa neuróny v našom mozgu neutíchajúco hmýria a predávajú si informácie. Počas tejto činnosti sa vytvára vedľajší produkt adenozín, ktorého hladinu náš nervový systém aktívne monitoruje pomocou receptorov. Čím ho máme viac, tým väčšiu únavu pociťujeme. Tu nastupuje kofeín, ktorého molekuly sú podobné ako molekuly adenozínu, a teda ich naše telo príjme ako rovnocennú náhradu adenozínu. Výsledkom tohto procesu je odloženie pocitu únavy.

Pri vyšších dávkach a pri konzumácii v neskoršej časti dňa môže kvôli vyššie spomenutému efektu dôjsť k narušeniu prirodzeného cirkadiálneho rytmu a kvality spánku. Podľa britského odborníka na spánok, profesora neurovedy a psychológie M. Walker-a je dokonca konzumácia kofeínu odporúčaná len v doobedných hodinách. Keďže je polčas rozpadu kofeínu v tele cca 7 hodín, pri konzumácii nápoja napr. o 10. hodine ráno sa všetok kofeín z tela vylúči až o 12. hodine v noci.

 1. Úzkosť, nervozita, roztržitosť

Kofeín zvyšuje frekvenciu srdcového tepu, zvyšuje hladinu adrenalínu v tele, podnecuje zrýchlenie dýchania, v niektorých prípadoch môže spôsobiť miernu triašku. Zjednodušene povedané aktivuje odozvu organizmu známu ako „fight-or-flight“ (útok alebo útek), ktorá zvyšuje dostupnú energiu v tele. Pri vyšších dávkach však môže vyústiť do nervozity, úzkosti a zvýšeného stresu.

 1. Kofeínový útlm

Po tom, ako nám z tela kofeín začne vyprchávať, začíname sa cítiť ešte ospalejšie ako pred jeho užitím. Na svedomí to má nahromadený adenozín, ktorý začína nahrádzať molekuly kofeínu.

 1. Problémy s trávením

Veľké dávky kofeínu môžu viesť k žalúdočnej nevoľnosti, hnačke, dokonca k žalúdočným vredom. Na druhej strane, niektoré štúdie naznačujú, že kofeínové nápoje môžu u niektorých ľudí zhoršiť gastroezofageálny reflux, ľudovo nazývaný ako pálenie záhy.

Toto sú len niektoré z možných negatívnych dopadov kofeínu na náš organizmus. Je však možné sa niektorým z nich vyhnúť? Ako si dopriať efektívnejší prísun energie a bez nežiaducich vedľajších účinkov?

Synergický efekt

Tento efekt je možné vysvetliť ako vzájomné pôsobenie účinných látok, ktorého následkom je znásobenie účinku alebo vyvolanie nového účinku. Zjednodušene povedané 1 + 1 + 1 sa vďaka synergii rovná 9 namiesto 3. Keď už má náš mozog spracovávať viacero úloh súčasne, prečo by nám naše výživové doplnky taktiež nemohli priniesť viacero výhod naraz?

Predstavme si teda niektoré z najvhodnejších kombinácií kofeínu s inými kognitívnymi doplnkami výživy:

L-theanín

Ako už bolo spomenuté, táto látka obzvlášť vhodne dopĺňa kofeín na ceste za energiou a koncentráciou. Ide o účinnú organickú aminokyselinu, ktorá pomáha zmierňovať negatívne účinky kofeínu a umocňovať tie kladné, konkrétne:

 1. Upokojujúci efekt L-theanínu potláča nervozitu a stres spôsobenú kofeínom, potláča tiež svalovú triašku a hyperaktivitu
 2. V kombinácii s kofeínom značne dopomáha rýchlejšiemu prepínaniu medzi úlohami, pričom redukuje vnímanie iných rušivých vnemov
 3. Pomáha „utriediť“ si myšlienky a zvyšuje maximálnu úroveň koncentrácie, pričom predlžuje jej trvanie
 4. V kombinácii s kofeínom výrazne zlepšuje náladu
 5. Dopomáha svalovej obratnosti
 6. Podporuje pamäť

Aj vďaka týmto pozitívnym účinkom je možné tvrdiť, že kofeín a L-theanín tvoria jednu z najobľúbenejších nootropických kombinácií, vhodnú nie len pre osoby vo vedúcich funkciách či vrcholových športovcov, ale pre každého jednotlivca na každodenné užívanie. 

Ak ste osoba, ktorá prahne po energii a súčasne rozvahe a jasnom rozhodovaní, možno je čas zamyslieť sa nad kombináciou týchto dvoch efektívnych zložiek. Ideálny pomer kofeínu a L-theanínu je pritom 1:2.

Lion’s Mane Mushroom a Chaga Mushroom

Na Slovensku ide o relatívne neznáme druhy húby (Koralovec ježovitý a Rišavec Šikmý). Užívanie týchto doplnkov výživy so sebou prináša množstvo benefitov ako napríklad:

 1. Zlepšenie nálady (Lion’s Mane)
 2. Zlepšenie pamäte (Lion’s Mane)
 3. Rast nových nervových buniek, ochrana zdravia mozgu (Lion’s Mane)
 4. Prísun energie bez narušenia spánkového rytmu (Chaga je užívaná aj ako náhrada kofeínu, nenarúša adenozínové receptory)
 5. Predĺženie trvania pozitívnych účinkov húb a kofeínu (Lion’s Mane a Chaga)
 6. Vysoký obsah antioxidantov (Chaga)
 7. Udržiavanie kofeínu „pod kontrolou“ zatiaľ čo zabezpečuje prísun čistej energie a sústredenia (Lion’s Mane a Chaga)

Podľa slov podnikateľa a nadšenca doplnkov výživy Tima Ferrisa „kombinácia Lion’s Mane, Chaga a kofeínu vašu myseľ rozžiari ako svetielka na vianočnom stromčeku“. Vzhľadom na to, že uvedená kombinácia môže veľmi podstatne zvýšiť váš mentálny výkon, odporúčame začínať s miernejším dávkovaním.

Maslo a MCT olej

O kombinácii kávy s tukom sa toho už popísalo značne dosť, pre účely efektivity a multitaskingu je potrebné spomenúť najmä nasledovné:

 1. Stabilná, výdatná energia. MCT sú jedinečné tuky, ktoré sa rýchlo konvertujú na ketóny, dodatočný zdroj energie pri spaľovaní tukov. Viac ketónov predstavuje viac duševnej energie.
 2. Lepšie sústredenie. Duševná práca a neprerušovaná koncentrácia si vyžaduje značné množstvo energie. Keď vaše telo spaľuje tuk a vytvára ketóny, energetická hladina bude veľmi vysoká a stabilná. Vysoká energia znamená stabilnú a neochvejnú koncentráciu.
 3. Predídenie „kofeínovému útlmu“. Tuk dokáže spomaliť nástup kofeínových účinkov, vďaka čomu si telo udrží konštantnú hladinu energie, súčasne však predchádza náhlemu útlmu, keďže dokáže kofeín v tele udržať po dlhšiu dobu.

Okrem horeuvedených pozitívnych vplyvov na koncentráciu a energiu, táto kombinácia súčasne značne podporuje spaľovanie tukov a správnu funkciu metabolizmu.

Rhodiola Rosea

Ide o kvalitný organický bylinný adaptogén Rozchodnice ružovej nazývanej aj „zlatý koreň“. Rhodiola predstavuje bezpečný a telom dobre tolerovaný doplnok výživy, ktorý dopomáha k:

 1. Podpore produktivity a kreativity
 2. Ako prírodný adaptogén pôsobí protistresovo
 3. V kombinácii s kofeínom znižuje jeho negatívne účinky
 4. Znižuje pocit únavy a zlepšuje pozornosť
 5. Podporuje funkciu gastrointestinálneho traktu

Vzhľadom na skutočnosť, že Rozchodnica potláča negatívne účinky kofeínu súvisiace so stresom a nervozitou a súčasne pomáha s trávením, je jedným doplnkov vhodných na kombináciu s kofeínom.

Záver

Kávu alebo zelený čaj ľudia konzumujú po storočia a pravdepodobne budú konzumovať aj naďalej. Ak patríte medzi jednotlivcov, ktorý chcú zo svojho nápoja vyžmýkať maximum, odporúčame vám zamerať sa na náš prípravok Pro Brain +, ktorý je zložený z kvalitného mixu látok vytvárajúcich synergický efekt s kofeínom (Lion’s Mane, L-Theanín, Rhodiola Rosea) a ktorý bude viac než vhodným doplnkom k vašej rannej šálke produktivity.

V prípade ak káva nepatrí medzi vaše obľúbené nápoje, avšak zišlo by sa Vám jemné kofeínové nakopnutie, vyskúšajte Pro Brain E, ktorý je obohatený o čistý kofeín, extrakt z guarany a zvýšeného množstva L-Theanínu pre lepšie sústredenie počas dňa.

Naše produkty

 Komplexné zloženie Pro Brain + vychádza zo skúseností východnej medicíny a súčasných vedeckých poznatkov. Synergická zmes 13 myseľ zbystrujúcich organických zložiek

32,90 €

Pre tých, ktorí si radi doprajú jemné kofeínové nakopnutie je tu upravená verzia Pro Brain E, obohatená o extrakt z Guarany a zvýšené množstvo L-theanínu, pre vzájomné umocnenie ich benefitov.

29,90 €

Naše webové stránky používajú súbory cookies a tým zhromažďujú informácie o vašej návšteve s cieľom vylepšiť webové stránky analýzou. Kliknutím na tlačidlo „Prijať“ vyjadrite súhlas

Cookies nastavenia

Nižšie si môžete vybrať, aký druh cookies na tejto webovej stránke povoľujete. Váš výber potvrdíte kliknutím na tlačidlo „Uložiť nastavenia cookies“.

FunkčnéNaše webové stránky používajú funkčné cookies. Tieto cookies sú potrebné, aby naša webová stránka fungovala.

AnalytickéNaše webové stránky používajú analytické cookies, aby sme mohli analyzovať naše webové stránky a optimalizovať ich.

SociálneNaše webové stránky ukladajú súbory cookies sociálnych sieti. Tieto súbory cookies môžu sledovať vaše osobné údaje.

ReklamnéNaše webové stránky používajú reklamné cookies, aby vám zobrazovali reklamy tretích strán na základe vašich záujmov. Tieto cookies môžu sledovať vaše osobné údaje.

InéNaše webové stránky umiestňujú súbory cookies tretích strán z iných služieb, ktoré nie sú analytické, sociálne médiá ani reklama.