Liečivé huby sú pomerne populárne. Takmer každý už raz počul pojem ako šitake alebo hliva. Poznáme však aj liečivé huby s blahodárnymi účinkami na ľudské zdravie. Navyše, existujú aj také, ktoré dokážu zvýšiť mentálny výkon mozgu. A my si ich dnes predstavíme.
V prírode nájdeme viac než tristo liečivých húb. Väčšina z nich však obsahuje iba malé množstvo účinných látok, a preto by sme ich museli skonzumovať veľké množstvo, aby pozitívne ovplyvnili naše zdravie. Existuje však niekoľko vybraných húb, v ktorých sa liečivé látky nachádzajú vo vysokých koncentráciách.
Huba Reishi (Ganoderma lucidum)
Huba Reishi sa v tradičnej čínskej medicíne používa viac než dve tisíc rokov. O jej pozitívnych vplyvoch na ľudské zdravie nasvedčuje aj fakt, že je prezývaná ako “huba nesmrteľnosti”.
Obsahuje totiž veľa polysacharidov, kumarínov a alkaloidov, ktoré majú protizápalové a protinádorové vlastnosti. Reishi ďalej pomáha regulovať cukor v krvi, pôsobí ako antioxidant a antivirotikum.
V oblasti nootropík sa táto huba využíva najmä pre jej schopnosť pôsobiť proti úzkosti a chronickému únavovému syndrómu. Napríklad štúdia vykonaná na Univerzite Mae Fah Luang v Thajsku mala dokázať alebo vyvrátiť účinky huby Reishi. Skupine 50 dobrovoľníkov bol podávaný extrakt z Reishi alebo placebo.
Po štyroch, ôsmych a dvanástich týždňoch po užití prvej dávky sa výskumníci pýtali dobrovoľníkov na kvalitu života a celkovú únavu. Výsledky následne potvrdili, že huba Reishi významné zvyšovala kvalitu života a znižovala únavu.
Prístup k hube Reishi bol dlhú dobu obmedzený, nakoľko sa vyskytovala veľmi vzácne. Podarilo sa ju však úspešne množiť a v súčasnosti sa pestuje na kmeňoch stromov. Vďaka tomu je oveľa odstupnejšia pre širšiu verejnosť.
Huba Čaga (Inonotus obliquus)
Čaga (angl. chaga) alebo tiež Sibírska Čaga je parazitická huba žijúca na breze v Severnej Kanade, Aljaške, Sibíri, Severnej Európe a v Kórei. Dlhé stáročia sa používa v tradičnej ruskej medicíne a nevyhla sa pozornosti ani moderných výskumníkov.
Vedcom sa v laboratóriách podarilo potvrdiť jej antitumorové, antimutagénne, antivirotické a antioxidačné vlastnosti. Zároveň pomáha znižovať bolesť (pôsobí ako analgetikum) a regulovať hladinu cukru v krvi. Huba Čaga obsahuje ako jedna z mála kyselinu betulinovú, ktorá okrem iného dokáže štiepiť “zlý” cholesterol priamo v krvnom riečisku.
S užívaním Čagy však treba opatrne. Vyvarovať by sa jej mali ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi, lieky na cukrovku a tí, čo majú ochorenie obličiek. Príliš vysoké dávky môžu zabraňovať vstrebávaniu rôznych minerálov a vitamínov do tela a dokonca sú toxické. Preto je dobré užívať ich iba v rámci odporúčanej dávky.
Koralovec ježovitý (Hericium erinaceus)
Koralovec ježovitý (angl. Lion’s Mane) je opäť jednou z húb, ktoré sa používali v starovekej čínskej medicíne. Čínski liečitelia ju používali na zlepšenie kognitívnych schopností. Podobne ju využívali aj budhistickí mnísi, ktorí sa vďaka tejto hube dokázali lepšie sústrediť pri meditácii.
Podľa výskumov stimuluje Koralovec ježovitý produkciu enzýmov, ktoré pomáhajú opravovať neuróny v mozgu a rast nových. Táto vlastnosť pomáha zlepšovať učenie aj pamäť. Potvrdila to aj štúdia, ktorá skúmala vplyv Koralovca ježovitého na kognitívnych schopností ľudí. Dobrovoľníci, ktorí užívali Lion’s Mane ako výživový doplnok stravy hlásili značné zlepšenie svojich mentálnych zručností.
Koralovec ježovitý tiež obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré nabudia imunitný systém. Okrem toho potláča symptómy depresie, úzkosti a podráždenosti.
Žezlovka čínska (Ophiocordyceps sinensis)
Žezlovka čínska (angl. Cordyceps) je huba, ktorá parazituje na húseniciach. Prirodzene sa vyskytuje v horách vo výške 5000 metrov nad morom. Dlhé stáročia teda bola veľmi vzácna. Nakoniec sa ju však podarilo kultivovať a dnes sa pestuje už v širšom meradle.
V tradičnej čínskej medicíne sa používala na liečbu únavy, respiračné a obličkové ochorenia. Jej priaznivé účinky na ľudské zdravie potvrdilo viac než 200 rôznych výskumov. Žezlovka čínska zlepšuje prietok krvi v tele a zároveň zvyšuje hladinu adenosintrifosfátu. Ten pomáha syntetizovať prirodzenú energiu v tele, pôsobí ako antioxidant, znižuje oxidačný stres a únavu.
Vlastnosti Žezlovky čínskej sa používali ako forma dopingu v atletike. V roku 1993 dokázali čínske atlétky zdolať niekoľko svetových rekordov najmä nápojom obsahujúcim túto hubu.
Okrem spomínaných vlastností nemôžeme zabudnúť ani na antivírusové účinky, schopnosť podporovať imunitu a zvyšovať hladinu HDL, teda dobrého cholesterolu v krvi. Zároveň zabraňuje kôrnateniu ciev a podporuje funkciu obličiek.
Trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa)
Trsovnica lupeňovitá alebo aj Maitake bola dlhé stáročia nedostupná. Bolo ťažké ju nájsť a ešte ťažšie získať. Našťastie pred zhruba päťdesiatimi rokmi sa ju podarilo začať pestovať na pňoch, koreňoch a štiepke. Vďaka tomuto kroku sa stala dostupnejšia aj pre bežných ľudí.
Maitake má viacero pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Bojuje proti chronickej únave, alergiám, vysokému krvnému tlaku alebo cholesterolu. Pre biohackerov má význam najmä kvôli svojej schopnosti znižovať depresiu a dokonca jej predchádzať. Zároveň pomáha navracať organizmus do rovnováhy po veľkej fyzickej alebo duševnej námahe.
Medzi ďalšie vlastnosti Trsovnice lupeňovitej patrí schopnosť podporovať imunitu, krvotvorbu, pomáha v boji proti voľným radikálom a stabilizuje hladinu cukru v krvi.
Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)
Spomedzi všetkých spomínaných húb je v našich končinách Hliva ustricová zrejme najznámejšia. Pôvodom pochádza z Ázie, no už počas prvej svetovej vojny sa ju podarilo v Nemecku kultivovať. V súčasnosti tvorí tretiu najviac komerčne umelo pestovanú hubu na svete.
Hliva obsahuje predovšetkým vysoký podiel proteínov s obsahom niektorých aminokyselín, ktoré sa nachádzajú iba v živočíšnych bielkovinách. Je teda vhodnou alternatívou mäsa pre vegetariánov. Zároveň predstavuje dobrý zdroj vitamínov B, C, D a niektorých minerálov – zinok, železo, selén, draslík, fosfor, sodík, jód a bór.
Z nootropického hľadiska je významné antivirotické, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Zároveň pôsobí hliva v tele protizápalovo a zachytáva voľné radikály.
Spomínané liečivé huby majú jedinečné vlastnosti, ktoré nielenže dokážu zvýšiť fyzický aj mentálny výkon, ale zároveň pomáhajú udržiavať organizmus v dobrej zdravotnej kondícii. Už len to je dôvod, prečo by ste mali zvážiť pravidelný príjem týchto húb.