O multitaskingu pravdepodobne v poslednej dobe počul už každý. O čo vlastne ide, ako na náš organizmus pôsobí, akú úlohu v tejto otázke zohráva pamäť, pozornosť či stres a ako zlepšiť našu efektivitu s pomocou nootropík, to všetko sa dozviete v našom článku.
Koho sa to týka multitasking?
Ste profesionál, ktorý musí každodenne zvládať nespočetné množstvo malých aj veľkých úloh, pričom ste bombardovaní z každej strany otázkami a požiadavkami vašich kolegov?
Ste študent, ktorý sa snaží stihnúť všetky termíny, zvládnuť štátnicové otázky a súčasne stíhať brigády a sociálny život?
Ste rodič na plný úväzok, ktorý sa okrem výchovy detí a starostlivosti o domácnosť snaží zvládať prácu alebo voľnočasové aktivity?
Alebo ste jednoducho niekto, kto sa snaží mať väčší prehľad vo veciach, chce si utriediť myšlienky a hľadá odolnejšiu pozornosť a koncentráciu?
Nehľadajte ďalej, doplňte výživu!
Nootropické doplnky výživy (odvodené od gréckych slov „nous“ a „trepein“ – voľne preložené ako „myseľ zbystrujúce“) sú látky užívané mnohými kultúrami už tisíce rokov za účelom podporiť celkové zdravie mozgu. Moderná zdravoveda začína znovuobjavovať krátkodobé aj dlhodobé pozitívne účinky týchto látok. Nootropiká nám môžu pomôcť zvýšiť produktivitu tým, že podporujú pamäť, zvyšujú našu pozornosť a utlmujú odozvu na stres.
Ako multitasking vplýva na našu myseľ?
Na rozdiel od väčšinového názoru, mozog nedokáže vykonávať viacero činnosti súčasne. V skutočnosti len veľmi rýchlo prepína medzi jednotlivými úlohami. Každopádne aj z tohto pravidla existujú určité výnimky:
- Ak sme danú úlohu opakovali toľkokrát, že ju už dokážeme vykonávať aj podvedome. Napr. ak rozmýšľame nad prácou počas umývania zubov, nebyť sviežej príchutí v ústach, ani by sme niekedy nevedeli či sme si ich vôbec umyli.
- Ak je úloha natoľko jednoduchá, že si nevyžaduje prax alebo sústredenie (počúvanie jemnej muziky počas práce).
- Ak si každá z úloh vyžaduje úplne odlišnú funkciu mozgu (napr. tanec a spev).
V iných situáciách pravdepodobne prepíname medzi jednotlivými úlohami bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.
Zvyšuje multitasking našu produktivitu?
Multitasking môže byť pre náš mozog namáhavý, avšak v modernej dobe je viac než samozrejmosťou. Informácie zbiera, spracováva a upravuje časť mozgu nazývaná šedá hmota, ktorú podľa francúzskej štúdie mozog počas multitaskingu rozdelí na dve časti. Zabudnite však na pridávanie akejkoľvek ďalšej činnosti, keďže výskum následne odhaľuje, že mozog nedokáže efektívne spracovávať viac ako dve súvisiace aktivity naraz. Na základe týchto informácií je možné tvrdiť, že multitasking nie je za každých okolností najlepším spôsobom práce, častokrát však v praxi nemáme na výber.
Vo všeobecnosti dokonca možno tvrdiť, že multitasking našu produktivitu skôr znižuje, keďže rýchle prepínanie medzi úlohami je pre mozog stresujúce, čo určite potvrdí nejeden profesionál, ktorý býva pravidelne zaplavovaný rozličnými povinnosťami. Odbiehanie od rozpracovaných, nedokončených úloh k novým je stresujúce, keďže multitasking zvyšuje v mozgu „stresový hormón“ kortizol.
Pokiaľ stres pôsobí krátkodobo, zvýšenie hladiny kortizolu je pre organizmus prospešné, pretože mu pomáha vyrovnať sa so záťažou (napr. ráno nám pomáha prejsť zo štádia spánku k denným aktivitám), jeho dlhodobo zvýšená hladina je však spojená s podávaním slabých výkonov v práci, nesústredenosťou či roztržitosťou, pretože dostáva telo do stavu zvaného „boj alebo útek“. V tomto stave človek nedokáže úplne jasné a logicky rozmýšľať, telo je napäté a pripravené na akciu, avšak funkcie mozgu sú pod takýmto tlakom obmedzené.
Každodenná realita.
Ako sme už uviedli, napriek tomu, že multitasking našu produktivitu skôr znižuje, v reálnom živote sa mu nevyhneme. V dnešnej technologickej dobe je jednotlivec stimulovaný informáciami, prácou či sociálnymi médiami, a preto je potrebné obrniť sa schopnosťou pracovať na viacerých zadaniach súčasne. Štúdie našťastie preukázali, že našu schopnosť prepínať medzi úlohami vieme zlepšiť. Vytrénovaný mozog totiž dokáže spracovávať informácie a jednotlivé úlohy rýchlejšie.
Čo ovplyvňuje multitasking?
Faktormi, ktoré ovplyvňujú našu produktivitu počas multitaskingu sú najmä hladina stresu, pamäť, schopnosť udržať pozornosť a rýchlosť prepínania medzi jednotlivými úlohami.
Pamäť
Vďaka pamäti sme schopní vrátiť sa k rozpracovaným úlohám a pokračovať tam, kde sme skončili. Je jasné, že bez tejto schopnosti by sme nemohli úspešne prepínať medzi zadaniami, a preto zlepšenie pamäte a schopnosti vybaviť si, v akom stave sme konkrétnu úlohu zanechali jednoznačne prispieva k efektivite multitaskingu.
Zaujímavosťou je, že určité formy multitaskingu, najmä v dnešnej dobe veľmi aktuálny „media multitasking“ (napr. sledovanie televízie popri čítaní novín) môžu mať naopak na pamäť nepriaznivé účinky.
Pozornosť
Pozornosť je podstatná pre zapisovanie informácií do pamäte. Ide o proces rozpoznávania a ukladania spomienok a súčasne schopnosť vybaviť si tieto uložené informácie v okamihu, keď ich potrebujeme.
Ak chceme byť lepší v multitaskingu, mali by sme robiť všetko čo je v našich silách aby sme posilnili našu koncentráciu. Načo by nám vlastne bola pamäť, ak by sme nedokázali vyvinúť dostatok sústredenia na vybavenie si konkrétnej informácie?
Podobne ako pri pamäti „media multitasking“ nepriaznivo pôsobí aj na koncentráciu, keďže rozptyľuje našu pozornosť a tým znižuje schopnosť sa sústrediť
Stres
Ako už bolo v článku spomenuté multitasking stimuluje vylučovanie kortizolu v mozgu, jednoduchšie povedané, je pre nás stresujúce. Stres zhoršuje naše kognitívne schopnosti, v záujme našej efektivity by sme sa teda mali snažiť kortizol v našom tele regulovať.
Obmedzenie citlivosti organizmu na stres je preto efektívnou stratégiou na zlepšenie produktivity počas multitaskingu. Keď sme pokojnejší, naše telo sa lepšie adaptuje na okolité podmienky a vie účinnejšie pracovať na viacerých úlohách naraz. Z vývojového hľadiska bolo predsa prispôsobenie sa kľúčom k prežitu.
Výživový doplnok Pro Brain – ideálny mix na multitasking.
Prírodný výživový doplnok je v podstate univerzálne nootropikum, ktoré pozitívne vplýva na všetky vyššie uvedené faktory ovplyvňujúce efektivitu a koncentráciu mozgu počas multitaskingu. Jednotlivé zložky podporujú výkon mozgu a rýchlosť prepínania medzi úlohami, pričom chránia nervové bunky pred negatívnym vplyvom stresu či starnutia. Pozitívne účinky majú na svedomí tieto kľúčové látky:
L-Theanine
Ide o zložku prirodzene sa vyskytujúcu v zelenom čaji, ktorá navodzuje “alfa mozgové vlny” (tzv, vlny šťastia), vďaka čomu dopomáha sústredeniu. L-Theanine pôsobí ukľudňujúco na nervový systém a navodzuje pocit relaxácie.
Rhodiola Rosea a Bacopa Monnieri
Rhodiola a Bacopa sú prirodzene sa vyskytujúce adaptogénne byliny, ktoré telu pomáhajú vyrovnať sa so stresom. Pre jednotlivcov, ktorí sú pravidelne vystavovaní chronickému stresu sú ideálnou voľbou, keďže obmedzujú jeho negatívne účinky ako napr. znížené sústredenie alebo slabá pamäť.
N-Acetyl L-Tyrosine (NALT)
Neesenciálna aminokyselina s pozitívnym vplyvom na krátkodobú pamäť. Vedecká štúdia preukázala, že L-Tyrosine okrem podpory pamäte súčasne dopomáha k efektívnemu prepínaniu medzi úlohami. Acetylácia L-Tyrozínu pritom zabezpečuje jeho lepšiu vstrebateľnosť. Je teda možné tvrdiť, že NALT je nootropikum s vedecky výslovne potvrdeným pozitívnym vplyvom na produktivitu počas multitaskingu.
Nootropiká a ich pozitívny vplyv na multitasking
Nootropiká ako výživové doplnky pre váš mozog pomáhajú v procese učenia a zvyšujú motiváciu. Znižujú negatívne vplyvy stresu na mozog, konkrétne pomáhajú udržiavať dobrú náladu aj vo vypätých situáciách. Zlepšujú pamäť a súčasne vyslepšujú kognitívne funkcie mozgu, ktoré sa starnutím zoslabujú.
Aj keď multitasking nemusí byť vždy najlepšou cestou k efektivite, dnešná doba nám niekedy nedáva na výber. Výživové doplnky pre váš mozog Pro Brain plus alebo Pro Brain E pomáhajú rozvíjať kognitívne funkcie mozgu a zameriavajú sa na najdôležitejšie aspekty ovplyvňujúce jeho výkonnosť počas multitaskingu. Podporujú Vašu dlhodobú a krátkodobú pamäť, zbavujú Vás nadbytočného stresu a tým zvyšujú Vašu schopnosť koncentrovať sa.